Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pan Tadeusz - streszczenie

ponieważ cieszył się poparciem wśród szlachty. Przekonuje Klucznika, że nigdy nie przyłączył się do Moskali, był po prostu zazdrosny o to, że Horeszka doskonale bronił się podczas ich najazdu, co wzbudziło w Jacku wściekłość i wyrwawszy jednemu z Rosjan pistolet wymierzył strzał swemu niedoszłemu teściowi. Wiedział również o tym, że Gerwazy już wtedy chciał pomścić swojego pana i żałuje, że tego nie zrobił i nie zabił go wtedy, gdyż w swoim życiu czynił wiele szkód – ożenił się z kobietą, której nie kochał, pił, i całą swoją uwagę poświęcał na planowaniu zemsty za zawód miłosny i zniewagę, jakiej doznał.
   
Następnie zakonnik prosi Gerwazego o przebaczenie, ponieważ jego godziny i minuty na tym świecie są już policzone. Chce, by nie uważano go za zdrajcę, ale doceniono to, że walczył o niepodległość Polski, a zajazd zorganizowany przez Rębajłę spowodował przyspieszenie działań, o które jednak nie ma do Gerwazego pretensji. Klucznik w końcu postanawia mu przebaczyć i wspomina o tym, że także Stolnik uczynił przed śmiercią znak krzyża, co wskazuje na to, że i on wybaczył swemu oprawcy.
   
Niedługo potem Jacek Soplica umiera.

Księga XI – Rok 1812

Wiosna następnego roku, odziały wojsk napoleońskich stacjonują w Soplicowie. Jest między nimi również generał Dąbrowski. W dzień Najświętszej Panny Kwietnej wszyscy szykują się do uczestnictwa w potrójnym ślubie – Tadeusz żeni się z Zosią, Asesor z Teklą Hreczeszanką, natomiast Rejent nieoczekiwanie bierze za żonę Telimenę. Odbywa się msza, po której Podkomorzy opowiada wszystkim o Jacku Soplicy, o tym, jakie zasługi uczynił dla narodu polskiego, a także o tym, że przez wiele lat w habicie przebywał w Soplicowie, gdzie przygotowywał powstanie szlachty. Zrehabilitowany pośmiertnie Soplica otrzymuje order Legii Honorowej.


Komentarze

    1 + 6 =