Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pan Tadeusz - streszczenie

Robak ratuje także Gerwazego, przewracając go na ziemię w celu uniknięcia kul. Protazy i Wojski również atakują nieprzyjaciela. Po długiej i ofiarnej walce, Moskale wycofują się.  

Księga X – Emigracja. Jacek
   
Trwa narada, której przewodzi ranny Ksiądz Robak. Jest na niej obecny także Ryków. Oświadcza, iż nie zaniesie sprawy przed sąd i zezna niezgodnie z prawdą, że to Płut wydał nagły rozkaz do strzelania, obawia się jednak zdrady majora. Gerwazy zapewnia jednak, że rozprawił się z nim i Rosjanin na pewno poniósł śmierć.
   
Podkomorzy wymaga na najodważniejszych i najdzielniej walczących wyemigrowanie do Księstwa Warszawskiego, by uratować mieszkańców Soplicowa przed nieprzyjemnościami ze strony władz. Do tej grupy należy również Tadeusz, który zdaniem Sędziego powinien zaręczyć się z Zosią przed wyjazdem. On jednak uważa, że nie jest jeszcze godny jej miłości i dzięki tej rozłące chce zasłużyć na jej rękę. Zosia ofiarowuje mu więc na podróż obrazek świętej Genowefy z relikwią świętego Józefa – patrona zaręczonych.
   
Hrabia odkrywa, że Tadeusz nie jest jego rywalem w staraniu się o Telimenę. Dochodzi między nimi do zgody. Mężczyzna chce także na wzór młodego Soplicy wyemigrować, by zaciągnąć się do wojska. Na drogę Telimena obdarza go wstążką ze swej sukni. Młodzieńcy opuszczają Soplicowo. 

Ksiądz Robak jest umierający. W ranę wdała się już gangrena i pozostało mu niewiele życia. po otrzymaniu ostatniego sakramentu wzywa do siebie Gerwazego i wyjawia mu całą prawdę. Przyznaje się, że jest Jackiem Soplicą oraz opowiada swoją wersję wydarzeń z czasów, kiedy zastrzelił Stolnika. Wspomina o zniewadze, jakiej doznał, kiedy Horeszko nie chciał uczynić go swym zięciem, o swojej miłości do Ewy, która odwzajemniała jego uczucia, a także o tym, że był przez Stolnika wykorzystywany,


Komentarze

    7 + 9 =