Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pan Tadeusz - streszczenie

się w Zosi i obiecuje, że zemści się na nim, za to, co jej uczynił. Rozgoryczony Tadeusz chce popełnić samobójstwo, bo nie wie, czy Zosia odwzajemnia jego uczucia, czy nie woli Hrabiego. Telimena przekonana, że młodzieniec chce się zabić z jej powodu, zgadza się na jego ślub z Zosią.
   
Zaczyna się zajazd. Wszyscy w zaskoczeniu szykują się do bitwy. Hrabia obiecuje jednak, iż nikt nie zginie ani nie zostanie ranny, bierze jednak Sopliców na swoich zakładników i zamyka ich w domu. Szlachta, która sprzymierzona z Hrabią przybywa do Soplicowa nie zastaje nikogo i udaje się na ucztę, po której zasypia.

Księga IX - Bitwa
   
Przybywają rosyjscy żołnierze i związują uśpioną szlachtę i wynoszą ją przed dom. Pochwytują również Hrabiego. Sędzia prosi jednak majora Płuta i kapitana Rykowa, aby mieli litość nad uwięzionymi, na co przystaje jedynie Ryków. Płut natomiast żąda okupu za jeńców, po tysiąc rubli za każdego z nich, Sędzia chce iść z tą sprawą do gubernatora, Rosjanin jednak grozi mu aresztowaniem.
   
Przybywa Ksiądz Robak z Maćkiem nad Maćkami w stroju chłopa i innymi. Daje znaki, by nikt nie zdradził, kim oni są. Proponuje ucztę za schwytanie szlachciców i Hrabiego, poi Moskali wódką. Major chce zatańczyć z Telimeną, jednak ta nie zgadza się. W jego nachalność ingeruje Tadeusz i wymierza mu policzek, na co Ksiądz Robak daje sygnał do rozpoczęcia bitwy, którą przegrywają Moskale, a zwycięska szlachta dzieli między siebie zdobyte łupy. Niewielki pozostały oddział Rykowa, chce otoczyć szlachtę, jednak w rezultacie zaczyna się wycofywać. Ryków wymierza natomiast broń w stronę Hrabiego, jednak ratuje go Ksiądz Robak, sam otrzymując ranę. Rosjanin chce natomiast pojedynkować się z Tadeuszem, jednak Hrabia decyduje się na to zamiast młodego Soplicy. Bitwa nadal się toczy, Ksiądz


Komentarze

    8 + 5 =