Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pan Tadeusz - streszczenie

do najazdu na Soplicowo, jednak zarówno poseł Bartek. jak i Jankiel sprzeciwiają się temu, i Żyd zostaje usunięty z obrad przez Gerwazego. Klucznik używa teraz innych argumentów. Podkreśla, jak wiele zrobił dla Dobrzyńskich Stolnik, podczas gdy Sędzia traktuje ich z góry.
   
Rozgniewany Maćko wygania wszystkich z domu, jednak zjawia się Hrabia, który wydaje ucztę, upija towarzystwo i wręcza mu broń. Potem uzbrojona szlachta udaje się w stronę Soplicowa.

Księga VIII - Zajazd
   
Wieczór w Soplicowie jest pogodny, wszyscy podziwiają gwiazdy. W pewnej chwili dostrzegają kometę, co napawa ich pewnym niepokojem, bo jest to znak wieszczący jakieś nieszczęście.
   
Tadeusz podsłuchuje rozmowę Sędziego z księdzem Robakiem. Przez dziurkę od klucza dostrzega, że mężczyźni żegnają się, nie wie jednak, że zakonnik udaje się do Dobrzyna, skąd może już nie wrócić, gdyby Maćko nad Maćkami, który rozpoznał w nim Jacka Soplicę, zdradził jego sekret. Szczególnie obawia się zemsty ze strony Klucznika. Po tej rozmowie ksiądz Robak wymyka się przez okno.
   
Tadeusz w rozmowie z wujem wyjawia natomiast, że chce udać się do Księstwa Warszawskiego, stoczyć pojedynek z Hrabią, a następnie zaciągnąć się do wojska, ponieważ chciał tego jego ojciec. Sędzia domyśla się jednak, że nie o to chodzi Tadeuszowi. Młody Soplica wyjawia mu prawdę. Rzeczywistym powodem wyjazdu jest chęć ucieczki przed Telimeną, która nie zgodzi się na jego małżeństwo z Zosią, a on bardzo dziewczynę kocha. Sędzia nakazuje mu oświadczyć się jej i wysyła go spać.
   
Dochodzi do kłótni między Tadeuszem i Telimeną. Kobieta przeczuwa, że młodzieniec chce ją porzucić i ma do niego o to pretensje. Tadeusz oświadcza jej o decyzji wyjazdu do Księstwa i nie chce, by mu towarzyszyła w tej podróży. Telimena orientuje się, że zakochał


Komentarze

    9 + 5 =