Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pan Tadeusz - streszczenie

się nieprzyjemny incydent. Hrabia oświadcza, że oczekuje od Sędziego zwrotu zamku. Podkomorzy, próbując uniknąć sporu, zabiera głos. Wtedy jednak zjawia się Gerwazy, który jeszcze bardziej prowokuje Hrabiego, zarzucając mu brak honoru i biesiadowanie u Sopliców. Wywiązuje się między stronami kłótnia, która w rezultacie kończy się ucieczką Hrabiego i Klucznika. Obaj jednak do późnych godzin nocnych rozmawiają o zajściu i z inicjatywy Gerwazego postanawiają najechać Soplicowo. 

Księga VI – Zaścianek
     
Sędzia pisze pozew na Hrabiego i Gerwazego, który ma zanieść Protazy.
   
Ksiądz Robak skarży się mu na zachowanie Telimeny. Nie chce, by kobieta psuła plany ojca Tadeusza w sprawie jego ożenku z Zosią. Chce także, by Soplica pogodził się z Hrabią, ponieważ szykuje się wojna z Rosją przy pomocy wojsk napoleońskich i Hrabia na pewno dostarczy wielu żołnierzy. To przekonuje Sędziego, wymaga on jednak, by to tamten przyszedł go przeprosić. Ksiądz Robak odchodzi.
   
Następuje opis dobrzyńskiego zaścianka. Cały ród Dobrzyńskich słynie z niepospolitej odwagi. Jest to szlachta uboga, która musi sama pracować w gospodarstwie, jednakże zachowuje przy tym przywiązanie do szlacheckich tradycji i etykiety. Najstarszym z rodu jest Maciek, zwany Maćkiem nad Maćkami. Słynie on ze swej mądrości, wie o wszystkim, co dzieje się w jego zaścianku. Zaprasza przybyłych posłów do siebie na naradę.

Księga VII - Rada
   
Między zebranymi dochodzi do sporu, ponieważ część z nich jest za tym, by podjąć walkę z Moskalami i wzniecić powstanie, a część jest temu przeciwna. Maciek nad Maćkami opowiada się po stronie tych pierwszych, jednak nie wszyscy popierają jego zdanie.
   
Spór przerywa nadejście Gerwazego, który twierdzi, że zanim dojdzie do wojny, należy zrobić porządek na własnej ziemi. Nawołuje


Komentarze

    10 + 3 =