Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pan Tadeusz - streszczenie

spotkał pierwszego dnia po przybyciu do Soplicowa. Chce z nią porozmawiać, jednak tajemnicza postać ucieka. Młody Soplica jest już spóźniony na polowanie, ale udaje się w pościg za resztą.
   
Tymczasem w karczmie Żyda Jankiela Ksiądz Robak pobudza szlachtę do wszczęcia powstania i walki przeciwko Rosjanom. Zachęcona szlachta śpiewa Mazurka Dąbrowskiego i podziwia postać Tadeusza Kościuszki.
     
W lesie trwa polowanie na niedźwiedzia. Uczestniczą w nim również Hrabia i spóźniony Tadeusz. W pewnym momencie rozjuszone zwierzę rzuca się w ich kierunku, ale obaj niedoświadczeni w łowach chybią. Gdy niedźwiedź ma zaatakować, pocisk z innej broni trafia go prosto w głowę. Wojski gra na rogu melodię kończącą polowanie.

Przy obiedzie Rejent i Asesor jak zwykle się kłócą, tym razem o to, który z nich zabił zwierza. Spór rozstrzyga Gerwazy, przyznając, że ksiądz Robak wyrwał mu z ręki pistolet i oddał ten celny strzał. Podczas uczty (ze słynnym polskim bigosem) Wojski dla załagodzenia sporu opowiada historię o Domejce i Dowejce, których podzieliła podobna kłótnia, a on w końcu ich pogodził.   Księga V - Kłótnia
   
Telimena obmyśla plan zdobycia męża. Chce wyjść za Tadeusza, a Zosię wyswatać z Hrabią. Postanawia więc, że nadszedł czas, by dziewczyna pierwszy raz uczestniczyła w uczcie. Pięknie ubrana i uczesana wprawia wszystkich w zachwyt. Szczególnie oczarowany jest Tadeusz, który dopiero teraz zdaje sobie sprawę ze swej fatalnej pomyłki. Jest też zazdrosny o Hrabiego, który zaleca się do dziewczyny. Telimena widząc, że młodzieniec ignoruje, robi mu wymówki, na co on, rozgniewany wychodzi z Sali. Spotykają się przypadkowo w „świątyni dumania”, gdzie Telimenę atakują mrówki. Tadeusz pomaga jej odgonić się od nieprzyjaciół i dochodzi między nimi do zgody.
   
Podczas kolacji zdarza


Komentarze

    3 + 5 =