Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pan Tadeusz - streszczenieTadeusz prosi Zosię o rękę. Dziewczyna oświadcza, że zgadza się wyjść za niego, ponieważ przy ich pożegnaniu dostrzegła w jego oczach łzy, który zapewniły ją o jego miłości.    
Tymczasem starym zwyczajem Asesor i Rejent znowu zaczynają spór o charty i zająca. Wszyscy gromadzą się w sali zamkowej, by ucztować. Zachwycają się Zosią, która zdecydowała się ubrać w narodowy strój, ponieważ przypomina im to o ojczyźnie. Sędzia rozpoznaje Hrabiego w jednym z żołnierzy. Na salę przybywa również druga para narzeczonych – Asesor i Hreczeszanka, natomiast rejent z wybranką spóźniają się (Rejent zgubił pierścionek zaręczynowy podczas gonitwy za zającem).     

Księga XII – Kochajmy się!
     
Zosia i Tadeusz usługują gościom, ponieważ zostali właścicielami zamku Horeszków. Maciej Dobrzyński również zjawia się na uczcie i generał Dąbrowski jest pełen podziwu dla jego mądrości. Chce również poznać sławnego Scyzoryka, i na to wezwanie przychodzi Klucznik Gerwazy, który obdarowuje swoim mieczem generała Kniaziewicza.
   
W końcu pojawiają się Rejent i Telimena. Widząc to Hrabia, chce się pojedynkować z mężczyzną, ponieważ to razi w jego dumę. Telimena rozmawia z nim sam na sam i oświadcza, że jeśli teraz jest gotowy się z nią ożenić, to ona się zgadza. Słuchając jego wymówek, karze mu siedzieć cicho, ponieważ jeśli przeszkodzi jej wyjść za Rejenta, będzie tego żałować.
   
Tadeusz pyta Zosię, czy zgadza się na uwłaszczenie chłopów, na co dziewczyna przystaje, nie bojąc się o to, że ich status materialny ulegnie znacznemu pogorszeniu i będzie musiała ciężko pracować. Do rozmowy wtrąca się Gerwazy, który oświadcza, że Zosia odziedziczyła po stolniku znaczny majątek i będą mogli żyć dostatnio. Prosi ich również, by pozwolili mu zostać na zamku.
   
Jankiel na prośbę Zosi, gra na cymbałach


Komentarze

    9 + 3 =